сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 45
home Познати

Барак и Мишел Обама загубија дел од семејството (ФОТО)

Барак и Мишел Обама загубија дел од семејството (ФОТО)

Поранешниот американски претседател Барак Обама жали за загубата на домашно милениче, португалско куче по име Бо, кој живее со своето прво семејство во Белата куќа скоро осум години од неговото претседателствување.

– Нашето семејство изгуби вистински пријател и верен придружник, напиша Барак Обама на Твитер.

– Бо беше постојано, нежно присуство во нашите животи. Среќен што не гледа во нашите добри и лоши денови, додаде тој.

Португалското куче Бо имало 12 години. Обама не ги спомна причините за смртта, но неговата возраст е во нормалниот животен век на расата.

Кучето беше поклон на Обама од покојниот сенатор Едвард Кенеди и беше купено од одгледувач во Тексас кој го нарече целиот легло „Надеж и промена“ по историската победа на Обама на претседателските избори во 2008 година.

Тогаш Барак и Мишел Обама се согласија на барањата на нивните ќерки да добијат куче во замена за тоа што требаше да се преселат во Вашингтон по неговата изборна победа. Но, имаше многу шпекулации за тоа какво куче би добило првото семејство во тоа време.

Тие се одлучија за португалското куче затоа што се хипоалергични, а Малија Обама е алергична на влакна на куче. Новиот миленик пристигна во Белата куќа во април 2009 година. Малиа и Саша Обама, наводно, го именувале по нивниот братучед од Чикаго, именуван по блуз гигантот Бо Дилиди.

Првото семејство подоцна доби женско португалско куче по име Сани, кое сè уште е живо. Таа, пак, не беше со примерно однесување како Бо, па во 2017 година го гризна семејниот пријател на Обама.

Коронавирус