петок, 30. септември 2022. Вести денес: 71
Во живо

„Промените се случуваат, секогаш со народот“: Мицкоски во посета на општина Јегуновце

home Познати

БАЛАШЕВИЌ ЗАД СЕБЕ ОСТАВИ НЕПРОЦЕНЛИВО БОГАТСТВО: Семејството донесе одлука која ќе ги воодушеви неговите фанови

БАЛАШЕВИЌ ЗАД СЕБЕ ОСТАВИ НЕПРОЦЕНЛИВО БОГАТСТВО: Семејството донесе одлука која ќе ги воодушеви неговите фанови

Ѓорѓе Балашевиќ објави стотици песни, два романи и стихозбирка за време на неговиот живот, но и како што ексклузивно открива српски „Ало!“, славниот текстописец оставил зад себе и многу необјавен материјал што наскоро можеше да го види светлото на денот.

Имено, како што вели близок извор на семејството на покојниот пејач, тие размислуваат да ги соберат сите необјавени песни и приказни што ги напишал последните години на едно место и постхумно да ги објават во книга.

– Ѓорѓе беше роден поет и пишуваше целиот свој живот. Никогаш не му недостасуваше инспирација, тој пишуваше природно и спонтано, како што некој дише. Тој знаеше да стави сè во стих, без разлика дали е сериозен или смешен, а неговите песни лесно го наоѓаа патот до срцата на луѓето, вели изворот на почетокот на разговорот.

– Сè уште не можеме да претпоставиме за колку необјавени песни станува збор. Наследството на Балашевиќ допрва треба да се среди, но сигурно е дека неговото семејство ќе објави барем една од неговите книги постхумно. Особено што сите се согласни за тоа, вели тој и објаснува дека во првата стихозбирка ќе бидат вклучени оние песни што ги напишал непосредно пред неговата смрт.

– Ова е специјално дело што никогаш нема да ве остави рамнодушен. Ѓоле пишуваше за бурни и тешки животни ситуации, што ја објаснува причината за чувањето на тој материјал досега. Последните месеци тој беше особено инспириран од невообичаената состојба во светот, што влијаеше многу на општеството, но и на работата на сите уметници. Тој го сакаше животот и не можеше да се помири со фактот дека за помалку од една година, светот доби сосема друга димензија. Балашевиќ најлесно можеше да ги опише своите чувства преку стихови, а тоа го правеше речиси до крајот на својот живот, вели изворот и додава дека решавањето на наследството на Балашевиќ ќе биде долг процес.

Откако ќе помине некое време, семејството планира да го среди необјавениот материјал. Тој процес веројатно ќе трае некое време затоа што е тешко да се изберат оние што ќе бидат објавени меѓу еден куп песни“ – тврди изворот.

Најнови вести

Коронавирус