понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 174
home Познати

Анастасија за три години заработила 500 илјади евра – целото богатство го инкасирала многу лесно, еве колкава сума плаќа Јутјуб за прегледите

Анастасија за три години заработила 500 илјади евра – целото богатство го инкасирала многу лесно, еве колкава сума плаќа Јутјуб за прегледите

Младата пејачка Анастасија Ражнатовиќ од своите седум песни објавени на Јутјуб и на нај популарната музичка стриминг платформа до сега заработила речиси цело богатство.

Ќерката на Цеца својот Јутјуб канал го основала на 11 јуни 2018 година, а само овој сервис до сега и донел скоро 240 илјади евра, со оглед на тоа дека нејзините спотови до сега се прегледани нешто помалку од 240 милиони пати.

До оваа бројка лесно може да се дојде со фактот што платформата Јутјуб за еден милион прегледи плаќа скоро 1000 евра.

Сепак Анастасија не заработува само од Јутјуб, тука станува збор и за другите дигитални музички платформи кој исто така им инкасираат пари на пејачите доколку фановите ги симнам нивните песни.

Па така пејачката редовно на овие платформи има слушатели кој се претплатени за нејзините песни, а бројот е некаде околу 150 илјади, што значи дека таа заработила дополнителни 70 илјади евра.

Освен од овие апликации Анастасија заработила и од неколку слични, што е повеќе од јасно дека за три години заработила речиси пола милион евра.

Сепак, мора да се нагласи дека пејачите не ја добиваат целата сума на пари, ги делат со дискографската куќа, што во случајов Анастасија го нема тој проблем.

Па така целата сума останува за неа, бидејќи песните се објавени од страна продукцијата во сопственост на нејзината мајка.

Најнови вести

Локални избори 2021