вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 106
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Познати

Американска пејачка почина од коронавирус

Американска пејачка почина од коронавирус

Поп пејачката Кристина, со полно име Кристина Мон-Зилка, беше дел од подземната сцена од осумдесеттите години во САД, a почина како резултат од коронавирусот, пренесува „Гардијан“.

Пејачката која беше позната по хитовите „Things fall apart“, „Disco clone“ почина на 61-година , а веста на социјалните мрежи ја објави нејзиниоит пријател и професор Стив Васерман.

Нејзиниот успех на сцената беше краток, меѓутоа значаен.

Музиката на Кристина се слушаше по американските клубови, пред заедно со својот сопруг, Маркл Зилк, да се пензионира и пресели во Тексас во 1985 година.

По 1990 година, Кристина се врати во Њујорк каде пишуваше музички есеи.

Извор: СлободенПечат

 

Коронавирус