недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 49
home Познати

100.000 евра само за пет зборови: Најскапата песна на Марина Туцаковиќ, сите ја знаеме и пееме

100.000 евра само за пет зборови: Најскапата песна на Марина Туцаковиќ, сите ја знаеме и пееме

Смртта на Марина Туцаковиќ, која со децении важи за една од најдобрите текстописци во Србија и пошироко, го потресе регионот, а особено пејачите за кои таа правеше песни.

Туцаковиќ е креатор на многу познати песни. Меѓу нив е и дел од хитот „Зора je“ песна на Неда Украден, која пејачката ја испеа во осумдесеттите години.

– Последната и конечна верзија на песната е „Зора е“. На крајот ја повикав Марина Туцаковиќ, која напиша само еден стих, а тоа е „Suza je iz oka kanula“. Тој стих нејзе и донесе над 100 илјади евра – изјави Неда Украден во една прилика во емисијата „Гламур“.

Локални избори 2021