вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 164
home Познати

10 години без безвременскиот уметник! На денешен ден почина славната Ејми Вајнхаус која потполно им се предаде на пороците

10 години без безвременскиот уметник! На денешен ден почина славната Ејми Вајнхаус која потполно им се предаде на пороците

Брилијантната кариера на талентираната Ејми беше придружена со зависност од алкохол и дрога, како и нарушувања во исхраната.

На денешен ден, пред точно 10 години, мртвата соула и џез дива, Ејми Вајнхаус, беше пронајдена во кревет во нејзиниот стан во лондонскиот Камден.

Официјална причина за смртта е труење со алкохол. Почина на 27-годишна возраст, во екот на славата, придружувајќи им се на Брајан Џонс, Џими Хендрикс, Џенис Џоплин, Џим Морисон, Курт Кобејн и другите членови на трагичниот „Клуб 27“. По повод тажната годишнина, BBC 2 ќе го емитува документарниот филм „10 години наназад“, посветен на една од најголемите британски музички икони.

Ејми Џејд Вајнхаус е родена на 14 септември 1983 година во Лондон, од татко Мич, таксист и мајка Џенис, фармацевт, кои ја „заразиле“ со џез. Својата прва гитара ја добила на 13 години, а следната година ја напишала и својата прва композиција. На 14-годишна возраст, млада еврејска бунтовничка била протерана од школата за млади театарски „Силвија“ во Лондон, како неприлагодена, бидејќи го прободела носот и се истетовирала. Својата професионална кариера ја започнала на 16-годишна возраст, настапувајќи во клубови. На 19-годишна возраст, таа го снимила својот деби албум Франк, со песни со допир на џез, а нејзиниот глас беше споредуван со гласот на Сара Вон, Ерика Баду, Нина Симон, Мејси Греј … На 22-годишна возраст, Ејми го издаде својот втор албум Back to black, инспириран од жени групи од педесеттите и шеесеттите години на 20 век, но исто така и врската со Блејк Филдер-Цивил, кога тој ќе се ожени во 2007 година и кога многумина го означуваат како личност која ја натерал пејачката да се навлече на кокаин. Back to black ќе и донесе светска слава на Ејми. Нејзината фризура во форма на кошница стана инспирација за модните дизајнери, додека нејзината ранливост, кревкост и самоуништувачко однесување станаа тема на таблоид и предмет на критики и полемики. Во април 2008 година, британската нација ја прогласи за втора најголема „врвна хероина“, а еден месец подоцна беше избрана за втора најомразена личност на Островот. Џорџ Мајкл рече дека таа е „најдобрата пејачка што ја слушнал во целата своја кариера“, додека Кит Ричардс предупреди дека „нема да биде долго“, освен ако не го смени однесувањето. Музички, Ејми експериментираше со еклектичен микс од џез, соул, поп, реге, светски ритмови и аренби. Таа имаше способност да внесе болка и очај во претставите. Нејзиното длабоко контралто понекогаш звучеше како мешавина од гласовите на Били Холидеј, Дајн Вашингтон и Сара Вон.

Брилијантната кариера на талентираната Ејми беше придружена со зависност од алкохол и дрога, како и нарушувања во исхраната. Колку повеќе пееше кон мјузиклот Олимп, толку повеќе тонеше во прегратките на своите демони. Таа и призна на својата најдобра пријателка дека дала скоро 600.000 евра за дрога. Таа неуспешно се обиде да се ослободи од порокот. Нејзиниот прв (и ќе испадне дека ќе биде последен) концерт во Белград, на 18 јуни 2011 година во Калемегдан, пред 20.000 луѓе, требаше да ја отвори долгоочекуваната европска турнеја на Ејми. Наместо триумф, претставата се претвори во дебакл. Отсутната Вајнхаус беше под видливо влијание на алкохол и наркотични средства, таа едвај пееше, се тетеравеше околу сцената, ја оставаше неколку пати, се сопнуваше, мрмореше во себе … Публиката ја исвирка дезориентираната пејачка, и болно засрамувачките аматерски снимки на Ејми пад и брук, тие достигнаа неверојатен број прегледи на YouTube. Ејми се сопна и ја напушти сцената без да се збогува, а на сите што беа на Калемегдан таа вечер им беше јасно дека и треба помош.

По скандалот во главниот град на Србија, целата турнеја беше откажана. Управата најави дека повторно ќе оди на рехабилитација, а таа наводно целосно се предала на алкохол, опивајќи се во нејзината куќа во Лондон. Не помина долго и се случи од што најмногу се плашеа најблиските пријатели на славната пејачка – Ејми почина. Истрагата утврдила дека таа починала од случајно труење со алкохол, во крвта имала 416 милиграми алкохол на децилитар, што е доволно за едно лице да падне во кома и да се задуши. Таа беше кремирана,

Коронавирус