среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Музика

Стотици поени, жири: Ако ве збуни гласањето на Евровизија, еве објаснување

Стотици поени, жири: Ако ве збуни гласањето на Евровизија, еве објаснување

Ако не сте го гледале Евровизија неколку години и сте се вклучиле синоќа, веројатно ништо не сте разбрале кога се работи за гласање.

Веќе неколку години, откако бројот на учесници на Евровизија надмина 40, гласањето е сосема поинакво отколку што беше, да речеме, во 1990-тите и почетокот на новиот милениум.

Со оглед на тоа што повеќе од 40 земји секоја година учествуваат на Изборот за песна на Евровизија и сите гласаат во финалето, без разлика дали нивниот претставник се пласираше во финалето, организаторите во 2016 година воведоа гласање на жирито од сите 40 земји. Затоа, старото гласање во кое презентерите од сите земји учеснички ги читаа сите точки (1 до 12) стана едноставно неостварливо и за жирито и за публиката.

Коронавирус