сабота, 20. април 2019. Вести денес: 31
home Музика

Солистички концерт на Ева Богоевска во Париз

Солистички концерт на Ева Богоевска во Париз

По минатогодинешниот успешен настап на виолинистката Ева Богоевска во Карнеги Хол,Њујорк каде настапи како првонаградена на интернационален натпревар за класична музика и успешниот концерт во Театарот Марчело во Рим,Богоевска продолжува да концертитра и да не претставува во светот.

Македонската виолинистка Ева Богоевска на 02 септември 2018 (недела) ќе одржи Солистички концерт во Париз.

Концертот ќе се одржи во Американската катедрала во Париз, која е реномирана адреса специјализирана за настапи на класична музика. Пијано соработник на концертот ќе биде нашата реномирана пијанистка Весна Ангелова Христов, а на програмата ќе бидат застапени дела од Моцарт, Бетовен, Сен Санс.

Солистичкиот концерт на Ева Богоевска во Париз ќе се реализира со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија,а во рамките на престојот во Париз, нашите уметници ќе бидат примени и од амбасадорка на Република Македонија во Франција г-ѓа Јадранка Чаушевска Димов.

Кратко инфо за Ева Богоевска

Ева Богоевска е студент на ФМУ во класата на проф.Олег Кондратенко.Таа има освоено многу меѓународни победи како првата награда на фестивалот Сан Ремо-Јуниор,Италија (2012 год.),Лауреатот од прв степен на Меѓународен Фестивал за класична музика во Санкт Петербург,Русија(2014 год.),Гранд При на интернационален Фестивал за класична уметност и култура во Ерусалим,Израел(2016 год.),прва награда на Интернационалниот натпревар за класична музика во Њујорк,каде само во нејзината категорија учествуваа над 200 натпреварувачи од сите континенти во светот.Ева Богоевска има повеќе пати настапувано како солист со Македонската Филхармонија,како и со Националниот оркестар на Операта и Балетот во Хо Ши Мин,Виетнам.Како солист има остварено настапи во Словачка,Малезија,Израел,Унгарија,Австрија,Чешка,Русија,Италија,Виетнам,САД и кај нас.