вторник, 17. мај 2022. Вести денес: 166
home Музика

Познатиот српски пејач сериозно повреден- разнесени му се прстите од петарда (ФОТО)

Познатиот српски пејач сериозно повреден- разнесени му се прстите од петарда (ФОТО)

Српскиот пејач Дадо Полумента претрпе сериозни повреди денеска кога при фрлање на петарда му е повредена раката. Тој се обрати преку социјалните мрежи, порачувајчќи им на луѓето да не фрлаат петарди.

-Со оваа фотографија, сакам да апелирам до сите луѓе кои сакаат да фрлаат петарди, а посебно до децата. Петардите веќе не се како што беа некогаш кога бев јас дете. Ова се воглавно кинески производи и повеќете се целосно лоши и опасни по живот, напиша Полумента на социјалните мрежи.

Вели дека „добро поминал“ со повреди на „само“ два прста и 30 конци.

-Не дај боже тоа да беше мојот Доријан, или некое друго дете, раката ќе му беше разнесена, бидејќи експлозијата се случи предвреме. Човек не може да стигне воопшто да ја исфрли од рака, а имаат разорна моќ како динамит. Во Нови Сад многу луѓе завршија со реакција на итна помош, помлади и постари лица, вели пејачот.

Sa ovom fotografijom sam želeo da napravim apel na sve ljude koji vole da bacaju petarde a pogotovo na djecu, nisu to više petarde kao sto su bile kada sam ja klinac bio, ovo su kineski proizvodi vecinom i totalno su loši i opasni po život… Ja sam dobro prošao sa ova dva prsta sa 30 konaca, ne daj Boze da je to bio moj Dorijan ili i neko mladje dete, ruku bi mu raznelo, jer se eksplozija desava pre vremena… Bukvalno da ne stigne čovek iz ruke da je izbaci. A imaju takvu moć razaranja kao dinamit… U Novom Sadu je bilo na hitnoj dosta ljudi i mladjih i starijih i u boljem i u gorem stanju od istog. Čisto da podelim ovo iskustvo, možda će nekog spasiti ili bar podučiti da obrati pažnju… Hvala od srca ekipi sa hitne, posebno Duletu(kolegi) koji me usivao i hvala Dragom Bogu spasao oba prsta. Voli vas vas Dado i ne igrajte se sa ovim stvarima, zaista su opasne po život.

A post shared by Dado Polumenta (@dado_polumenta) on

Тој додава дека ова искуство го споделува за да може некој да се спаси, или барем да обрне внимание.

-Им благодарам од срце на екипата од Брзата помош, му благодарам на Бога што двата прста ми се спасени. Не си играјте со овие работи, зошто навистина се опасни по живот, напиша Дадо на фотографијата со повредата.

Најнови вести

Коронавирус