сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 0
home Музика

Почина легендарниот композитор Војкан Борисављевиќ

Почина легендарниот композитор Војкан Борисављевиќ

Познатиот композитор и диригент Војкан Борисављевиќ почина денес во Белград на 73-годишна возраст, пишува Новости. Него го паметиме како автор на бројни безвременски хитови како „Одисеја“, „Љубовта е само збор“, „А сега збогум“ и други.

Роден е на 5 мај 1947 година во Зрењанин, а од 1948 година живее во Белград. Студирал на Филозофскиот факултет во главниот град на поранешна Југославија, а своето музичко образование го стекнал во училиштата „Д-р Воислав Вучковиќ“ и „Станковиќ“, како и на приватни студии во Париз.

Компонирал повеќе од петстотини песни за најпознатите југословенски пејачи – Лео Мартин, Здравко Чолиќ, Џорџ Марјановиќ, Мики Јевремовиќ и многу други, како и за бројни телевизиски серии и филмови, како што се сериите „Сив дом“ и „ Топол ветер “и филмот„ Лаење на Ѕвездите“ за чија музика беше награден со Златна мимоза на Југословенскиот филмски фестивал во Херцег Нови во 1997 година.

Целиот работен век го помина како хонорарен уметник во рамките на Здружението на композитори на Србија со статус на истакнат уметник. Состави музика за театар, филм и телевизија, популарни и детски песни, инструментални композиции и аранжмани, кои сочинуваат неколку стотици дела од различни жанрови.

На 22.03.2018 година тој одржа авторски концерт на Големата сцена на Националниот театар во Белград, наречен Моја одисеја и по тој повод му беше врачена наградата „Дарко Краćиќ“. Во 2018 година ја објави книгата „Мојата одисеја“.

“Одисеја”:

„Љубовота е само збор“:

„А сега збогум“:

Коронавирус