среда, 27. мај 2020. Вести денес: 96
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Музика

Одржувањето на Евровизија во Израел неизвесно: „Или ќе биде во Ерусалим или подобро да не сме домаќини“

Одржувањето на Евровизија во Израел неизвесно: „Или ќе биде во Ерусалим или подобро да не сме домаќини“

Израелската министерка за култура и спорт Мири Регев изјави дека Израел ако не може идната година да го организира натпреварот за песна на Евровизија во Ерусалим, тогаш треба да размисли и дали воопштво треба да го одржи.

-И препорачувам на Владата дека ако Евровизија не може да биде одржана во Ерусалим, тогаш воопштво да не бидеме домаќини, изјавила министерката по вчерашното откажување на пријателскиот натпревар меѓу Израел и Аргентина.

Таа објаснила дека ова музичко натпреварување ќе го чини Израел околу 14 милиони долари и дека е обмислено да ја промовира земјата домаќин.

-Мислам дека ако Евровизијата не се одржи во Ерусалим, би било погрешно да се инвестираат тие пари. Главниот град на државата Израел е Ерусалим и од тоа не треба да се срамиме, додава министерката.

Коронавирус