петок, 30. октомври 2020. Вести денес: 61
home Музика

Неоткриен талент: Деница од Тетово го расплака жирито на „Малта има талент“ (видео)

Неоткриен талент: Деница од Тетово го расплака жирито на „Малта има талент“ (видео)

За некои домашни музички таленти се почесто дознаваме кога ќе се појават на некој музички натревар во соседството.

Случајв со 32 годишата Деница од Тетово е сличен, само што таа не се појави на некое од бугарските или српските музички шоуа, туку на такво во Малта кое е формат на популарното „Британија има талет“.

Едноставно облечена, без шминка и фризура, Децница со својата гитара во рацете застана пред жирито кое го воодушеви со својот настап, па дури паднаа и солзи.

Таа најпрвин раскажа дека пред пет години со ранецот на рамо одлучила да ја истражи Малта која многу и се допаднала, па решила да остане да живее таму.

Кога еден од членовите на жирито ја праша од каде е по потекло, Деница гордо кажа дека е Македонка.

Својот емотивен настап ѝ го посвети на мајка си, која починала пред 20 години, а токму тоа ја расплака едната членка од жирито која исто така ја загубила мајка си.

Деница почна со „Angels“ на Роби Вилијамс, а потоа поврза уште неколку песни како „Born this way“, па и локални малтешки песни кои го размрдаа жирито кое на крај и кажа дека е родена да биде на сцената.

Коронавирус