недела, 31. мај 2020. Вести денес: 75
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Музика

„Некст Тајм“ со нова феноменална преработка на „Јовка Кумановка“ (ВИДЕО)

„Некст Тајм“ со нова феноменална преработка на „Јовка Кумановка“ (ВИДЕО)

Дуото Некст Тајм во чест на 500-годишнината од постоењето на Куманово ја преработи песната „Јовка Кумановка“, а синоќа истата и официјално беше претставена со видео запис во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово, во чест Денот на македонското востание – „11 Октомври“.

Станува збор за уште една одлична преработка на стара македонска песна. Овој пат изборот падна на „Прошета се Јовка кумановка“, која имате прилика да ја слушнете во едно ново и поинакво руво.

Меѓу нивните последни музички проекти, Некст Тајм преработија неколку стари македонски традиционлани песни како „Нешто ќе те питам бабо“, „Слушам кај шумат шумите“ и „Ја излези Ѓурѓо“.

Коронавирус