сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 71
home Музика

„Лихнида кајче веслаше“ во едно поинакво светло – прекрасна изведба на битолчанецот Никола (ВИДЕО)

„Лихнида кајче веслаше“ во едно поинакво светло – прекрасна изведба на битолчанецот Никола (ВИДЕО)

Битолчанецот Никола Зацески објави прекрасно видео на кое тој ја изведува прекрасната македонска песна „Лихнида кајче веслаше“.

Песната компонирана од Ефто Пупиноски со текст на Мирослав Кузман и аранжман на Миодраг Божиноски која во 1986 година го освои првото место на „Фолк Фест Валандово“ после 35 години доби уште една верзија.

-Со огромно задоволство ви ја претставуваме “Лихнида“ во едно поинакво светло. Длабоко од моето срце и душа произлезе инспирацијата за овој проект, а особено ми е драгоцен бидејќи и јас ќе дадам мал допринос во збогатувањето на нашиот мозаик на македонски песни, кои треба вечно да бидат препејувани и слушани од сите наши нови генерации. Се надевам ќе уживате во нашата магична бајка, напиша Зацески на Facebook по повод објавувањето на спотот за „Лихнида“.

Коронавирус