сабота, 29. февруари 2020. Вести денес: 65
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Музика

Како настанала познатата песна: Невенка била инспирација на Јонче Христовски за „Македонско девојче“ (ВИДЕО)

Како настанала познатата песна: Невенка била инспирација на Јонче Христовски за „Македонско девојче“ (ВИДЕО)

Инспирација на Јонче Христовски да ја испее познатата песна „Македонско девојче“ била Невенка Росоманова – Томовска, раскажува таа.

Бардот на македонската песна, кој создаде повеќе хитови, одамна не е меѓу живите, но Јонче живее преку песните.

Во видеото Росоманова- Томовска раскажува за тоа како настанал хитот „Македонско девојче“.

Македонско девојче

Невенка Росоманова – Томовска е вистинското македонско девојче кое било инспирација за Јонче Христовски да создаде еден од најголемите македонски хитови

Gepostet von Види Вака am Freitag, 15. März 2019