сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 57
home Музика

Холивуд ја украде македонската песна „Зајди, зајди“ и си ја потпиша како своја (ВИДЕО)

Холивуд ја украде македонската песна „Зајди, зајди“ и си ја потпиша како своја (ВИДЕО)

Сигурно сте го гледале холивудскиот спектакл „300“ од 2006 година, посветен на тристате храбри Спартанци, кои ѝ се спротивставиле на Персија, но дали сте забележале дека во сцената кога на кралицата Горго, (ја игра Лејна Хеди) ѝ соопштуваат дека загинал нејзниниот сопруг, кралот Леонид (Џерард Батлер)? Мелодијата во заднина е токму македонската „Зајди, зајди“.

Нумерата е потпишана како авторска, а автор на „300- Message for the Queen“ е Тилер Бејтс.

Инаку, „Зајди зајди“ беше искористена и како тематска песна во видео играта Battlefield 1 од 2016 година, која во минатата година беше една од најпродаваните игри.