петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Музика

Горан Бреговиќ осуден за плагијат тежок милион евра

Горан Бреговиќ осуден за плагијат тежок милион евра

Босанскиот музичар Горан Бреговиќ е осуден за плагијат. Тој морал да му платил отштета од милион евра на францускиот композитор Енрико Масијас, поради недозволена употреба на неговата музика.

Масијас поднел тужба против Бреговиќ пред околу десет години. Тој тврдеше дека Бреговиќ ја користел неговата музика и ја претставил како своја, за потребите во филмот „Сонот на Аризона“ на Емир Кустурица.

Десет години подоцна, францускиот суд го прогласи Горан Бреговиќ за виновен

Коронавирус