четврток, 22. август 2019. Вести денес: 100
home Музика

ФОТО: Почина легендарниот басист на „Прљаво казалиште“

ФОТО: Почина легендарниот басист на „Прљаво казалиште“
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Легендарниот басист на групата „Прљаво казалиште“ Дубравко Ворих утрово починал во болницата во Загреб.

Лекарите на 59 годишниот музичар минатата пролет му дијагностицирале карцином, но тој не сакал да си замине од групата, па продолжил да свири на турнејата во САД и на големиот концерт кој групата летово го имаше во Загреб.

Ворих со групата „Прљаво Казалиште“ свиреше повеќе десетици години.