среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 149
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Музика

ЕВРОВИЗИЈА НА НИТУ ЕДЕН ПОБЕДНИК НЕ МУ ГО ДОЗВОЛИЛА ОВА – Украина ќе биде исклучок, еве што најавуваат да направат победниците

ЕВРОВИЗИЈА НА НИТУ ЕДЕН ПОБЕДНИК НЕ МУ ГО ДОЗВОЛИЛА ОВА – Украина ќе биде исклучок, еве што најавуваат да направат победниците

Оркестарот Калуш објави дека и победничкиот трофеј ќе биде ставен на аукција, а приходите ќе бидат наменети за поддршка на украинската армија
Украинските победници на „Евровизија“ најавија дека започнуваат турнеја низ Европа со цел да соберат пари за војската и добротворните организации во нивната земја.

Фронтменот Олег Псјук изјави дека бендот ќе објави на Инстаграм каде ќе се одржи турнејата.

Тој додаде дека и победничкиот трофеј ќе биде ставен на аукција, а приходите ќе бидат наменети за поддршка на украинската армија иако тоа до лани на пример беше невозможно, бидејќи трофејот се предава од еден на друг победник секоја година.

Фронтменот на групата Псјук, објави дека директно од ова музичко натпреварување заминал на фронт.

Коронавирус