петок, 14. август 2020. Вести денес: 0
home Музика

Еве што му порача Тамара Тодевска на претставникот на Шведска по промената на гласовите на Евровизија

Еве што му порача Тамара Тодевска на претставникот на Шведска по промената на гласовите на Евровизија

Во саботата заврши 64-то издание на Избор на песна на Евровизија, на која победи Холандија.

Тамара Тодевска со песната „Proud“ не претставуваше на овогодинешното издание.

Според гласањето во саботата, Македонија го освои второто место од жирито, а осмото место од публиката.

Веднаш под Македонија, на тебелата се најде претставникот на Шведска односно Џон Лундвик.

Меѓутоа, само неколку дена по финалето, Европска радиотелевизиска унија потврди грешка во гласањето на белоруското жири.

По промената на гласовите на жирито, Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска се најдоа на прво место според гласовите на жирито и според гласовите на публиката на седмо место.

Нашата претставничка се огласи на социјалните мрежи и истакна дека е пресреќна, но се и заблагодари на целата поддршка.

Исто така на својот Твитер профил, Тамара на шведскиот претставник му порача

„Двајцата сме победници, вие бевте фантастични“.

ИЗВОР: ВИСТИНА.МК

Коронавирус