вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 95
home Музика

Една од омилените балади од Југославија крие приказна со трагичен крај: Сите ја знаете оваа песна, но не и вистината за неа (ВИДЕО)

Една од омилените балади од Југославија крие приказна со трагичен крај: Сите ја знаете оваа песна, но не и вистината за неа (ВИДЕО)

Вистинска љубовна трагедија која никого нема да остави рамнодушен се крие зад песната „Tu noć kad si se udavala “ на бендот „Прљаво казалиште“.

Имено, како што пренесуваат српските медиуми, лидерот на бендот Јасенко Хоура имал девојка кога требало да оди во војска и ја прашал дали ќе го чека кога ќе се врати. Таа одговорила „да“, но тука не е крајот.

По неговото враќање од војска, бендот закажал да свири на една венчавка. Тоа била нејзината.

Во една верзија оваа приказна има уште потрагичен крај. Недолго по венчавката, девојката се самоубила пукајќи си во глава.

Хоура никогаш ниту ги потврдил, ниту ги демантирал овие пишувања.

Коронавирус