петок, 9. јуни 2023. Вести денес: 59
home Музика

Ед Ширан прв музичар со најпродаван албум и најпродаван сингл

Ед Ширан прв музичар со најпродаван албум и најпродаван сингл

Првпат еден музичар има најпродаван албум и најпродаван сингл во една година.

Британскиот кант автор Ед Ширан (Ed Sheeran) со албумот Divide и сингловите Shape of You и Perfect ја одбележа 2017 година на музички план.

Неговиот албум објавен во март минатата година бил мултиплатинест во 36 земји, а синглот Shape of You бил најпродаван во 32 земји.