четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 151
home Музика

ДРАМА ВО ТОРИНО, КОРОНАВИРУС НА ЕВРОВИЗИЈА: Претставници од ОВАА ЗЕМЈА добија позитивен тест, еве што ќе се случи со нивното учество!

ДРАМА ВО ТОРИНО, КОРОНАВИРУС НА ЕВРОВИЗИЈА: Претставници од ОВАА ЗЕМЈА добија позитивен тест, еве што ќе се случи со нивното учество!

Членка на португалската делегација на овогодинешната Евровизија е позитивна на коронавирусот, што беше потврдено при рутински тест во Торино.

Другите членови на португалската делегација засега се добро и не покажуваат никакви симптоми.

Во согласност со здравствениот и безбедносен протокол, сите тие направија уште еден ПЦР тест, се вратија во хотелот и сега ќе бидат во изолација седум дена.

Деталите за закрепнувањето и тестовите ќе бидат објавени на официјалната веб-страница на Евровизија.

Според Протоколот за здравје и безбедност кој е на сила за Евровизија 2022 година, остатокот од делегацијата не е обврзан да влезе во изолација или карантин, но, според италијанскиот закон, мора да носи маски FFP2 во секое време и внатре и надвор.

Коронавирус