четврток, 15. април 2021. Вести денес: 159
home Музика

Бијонсе со рекорд кај Греми наградите

Бијонсе со рекорд кај Греми наградите

Американската пејачка Бијонсе постави рекорд кај Греми наградите откако ја освои оваа престижна музичка награда по 28. пат во женските категории.

– Многу сум почестена и возбудена, рече Бијонсе, прифаќајќи ја наградата за најдобра изведба во категоријата Ар-ен-би.

Поп-пејачката Тејлор Свифт пак, стана првата пејачка на која трипати ѝ е доделено Греми за најдобар албум. Оваа година ја доби наградата за албумот „Folklore“, којшто го сними за време на вонредните ситуации поради пандемијата на коронавирусот. Пред тоа, само пејачите Френк Синатра, Пол Симон и Стиви Вондер беа наградени трипати за најдобар албум на годината.

Со својата 28. Греми награда, Бијонсе се изедначи со продуцентот и композитор, легендарниот Квинси Џонс. Само диригентот Џорџо Солти е награден со Греми неколкупати повеќе од нив – вкупно 31 награда.

Коронавирус