понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 0
home Скопје

Засилени полициски контроли во Скопје, полицијата за еден ден казни 319 возачи

Засилени полициски контроли во Скопје, полицијата за еден ден казни 319 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (15.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 319 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 44 санкции, 41 мерка за возење без возачка дозвола, 24 прекршоци што го чинат возачите на мотоцикли.

Изречени се 17 санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, 16 за некористење сигурносен појас, 17 за користење мобилен телефон, 94 санкции за непрописно паркирање.

-Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, информира МВР.

Коронавирус