сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 45
home Скопје

Во Скопје досега не сме ги виделе: Зоолошката има нови жители, сигурно ќе ви се допаднат (ФОТО)

Во Скопје досега не сме ги виделе: Зоолошката има нови жители, сигурно ќе ви се допаднат (ФОТО)

Патагониските мари се нови жители на Скопје Зоо. За првпат, Скопје е дом на овие јужноамерикански глодари кои потекнуваат од патагониската област во Аргентина.

-Често ги нарекуваат и патагониски зајак поради сличноста со ова животно. Тие се едни од најголемите глодари и се познати по нивниот специфичен изглед. Моментално се во карантин, поради адаптација на новата средина, велат од Зоо Скопје.

Коронавирус