петок, 14. мај 2021. Вести денес: 140
home Скопје

Внимавајте каде паркирате: За една недела отстранети 231 непрописно паркирано возило

Внимавајте каде паркирате: За една недела отстранети 231 непрописно паркирано возило

Во текот на изминатата недела со специјалните возила пајак се подигнати 231 возило од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 42 се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите 189 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање на коловоз, велосипедска патека, пешачки премин, тротоар, зелена површина, спротивно на сообраќајните знаци, како и по повик од трето лице.

Контролорите на зонските паркиралишта, соопштија денеска од Град Скопје, во истиот период санкционирале вкупно 329 возила, поради нерегулирано паркирање односно за неплатена паркинг-услуга. Од нив, 42 возила се отстранети со пајак службата, поради пречекорување на дозволеното време на задржување на паркиралиштето.

Градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг“ апелираат до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта.

– Апелираме сите корисници на услугите за паркирање, навреме да го регулираат плаќањето за паркинг-услугата, за да не бидат санкционирани и да не им биде поставен блокатор на тркалото. Плаќањето за паркинг-услугата може да се изврши преку СМС порака или со греб картичка, стои во соопштението од Градот Скопје. (МИА)

Коронавирус