петок, 14. мај 2021. Вести денес: 0
home Скопје

ВИДЕО: Објавена снимка стара 46 години од слоницата Анка од Зоо Скопје

ВИДЕО: Објавена снимка стара 46 години од слоницата Анка од Зоо Скопје

Зоо Скопје објави видео снимка стара 46 години од индиската слоница Анка, која е втората слоница која живеела во скопската Зоолошка градина.

-Ова е можеби единствена снимка од слоницата Анка, снимена во јули 1975 година, објавија од Зоо Скопје на Фејсбук каде може да го погледнете видеото.

Прва слоница жителка на Скопје Зоо била Цица која во Скопје живеела од 1963 до 1970 година. Втората слоница која живеела во скопската Зоолошка е Анка, која живеела од 1964 до 1992 година.

Во септември 2018 година, Зоо Скопје стана дом на слониците Дуња и Даела.

Коронавирус