петок, 16. април 2021. Вести денес: 62
home Скопје

Утре започнува новогодишната магија во Скопје: Елката ќе светне, стартува „Винтерленд“

Утре започнува новогодишната магија во Скопје: Елката ќе светне, стартува „Винтерленд“

Новогодишната елка што е поставена на плоштадот „Македонија“ ќе светне утревечер (06.12.2019 година) во 19:30 часот, а ќе почне со работа и новогодишниот базар „Винтерленд 2020“. Со тоа, во Скопје и официјално ќе почне празнувањето во пресрет на највеселиот ден во годината, а граѓаните ќе имаат можност да ја почувствуваат новогодишната магија и да уживаат во најразновидна забавна програма.

Новогодишните куќички на „Винтерленд“ се сместени на новиот плочник меѓу ГТЦ и плоштадот, а новогодишната програма ќе трае 25 дена – од отворањето на базарот, па се до 31 декември, до дочекот на Новата 2020 година. Во близина на куќичките ќе биде сместена и мала сцена на која секојдневно ќе се организираат настани кои ќе го привлечат интересот на сите граѓани, без разлика на возраста. На овој простор ќе има и катчиња за детски игри, како и разновидни содржини од новогодишен карактер.

Во работните денови секој ден ќе има 2 часа детска програма која ќе почнува околу 16 часот, а подоцна ќе има 3 часа програма за возрасни. За време на викендите е планирана целодневна програма која ќе почнува точно напладне.

Градот Скопје ги поканува граѓаните утревечер да дојдат на плоштадот „Македонија“, од 17:30 часот да ја проследат детската новогодишна програма, а потоа, во 19:30 часот да присуствуваат на осветлувањето на новогодишната елка. Сите заедно да уживаме во културно – забавните содржини кои ќе ги збогатат деновите до најлудата ноќ.

Коронавирус