недела, 26. март 2023. Вести денес: 0
home Скопје

Три деца убиени во израелски воздушен напад во Појасот Газа

Три деца убиени во израелски воздушен напад во Појасот Газа

Три палестински деца загинаа во израелски воздушен напад извршен синоќа во близина на источната граница на Појасот Газа, соопшти палестинското Министерство за здравство.

– Екипите на итната медицинска помош пренесоа тела на три деца на возраст помеѓу 12 и 14 години од местото каде што се случи израелскиот воздушен напад, во Газа, изјави портпаролот на Министерството, Ешреф ал Кидра.

Тој додаде дека децата биле префрлени во болница во Деир ал-Балах во централниот дел на Појасот Газа.

Израелската Армија тврди дека „децата се обидувале да ја оштетат безбедносната ограда и очигледно поставиле експлозивна направа“.

loading...