сабота, 29. февруари 2020. Вести денес: 69
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Скопје

Tрадиционално палење на Василичарски oган утре во Даме Груев

Tрадиционално палење на Василичарски oган утре во Даме Груев

Во недела, на 13ти Јануари, во 18:00 часот, пред Месната Заедница во Даме Груев, ќе се оддржи традиционалното палење на Василичарски Оган.

Поканети се сите граѓани на Ѓорче Петров да присуствуваат на оваа преубава традиција.
Од страна на организаторите, секако и кумот, обезбедени се топли, ладни пијалоци и мала закуска.
Да останеме верни на вековните традиции.
Се гледаме во Даме Груев.