среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Скопје

Средношколецот кој го освои првиот златен медал за Македонија на математичка олимпијада и целиот тим добија награди од Град Скопје

Средношколецот кој го освои првиот златен медал за Македонија на математичка олимпијада и целиот тим добија награди од Град Скопје

За прв пат во историјата на Македонија освоен е златен медал на Балканската математичка олимпијада.

„Средношколецот Никола Спировски го освои првиот златен медал за Македонија на 39-та Балканска математичка олимпијада (БМО) која се одржа во Аргос, Кипар. Македонската репрезентација составена од средношколците: Никола Спировски, Алексиј Тасиќ, Јасна Илиева, Јан Стојановски, Блаже Суклевски како и основецот Дамјан Давков го постигна најдобриот екипен резултат досега.

За постигнатиот успех денес од името на Град Скопје им доделив пофалници и награди на сите учесници со надеж дека и во иднина ќе нѐ радуваат со позитивни резултати и ќе претставуваат поттик и мотивација за идните генерации„ – истакна градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска.

Коронавирус