петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Скопје

Советници на Град Скопје: Зошто молчи мрзливиот Шилегов за вработувањето на 175 партиски војници во ЈСП?

Советници на Град Скопје: Зошто молчи мрзливиот Шилегов за вработувањето на 175 партиски војници во ЈСП?

На мрзливиот Шилегов малку му беа 135-те нови вработувања во администрацијата на Градот Скопје, пред само 4 месеци, меѓу кои негов личен шофер и советник за улично осветлување, па сега реши да го пренатрупа и Јавното сообраќајно претпријатие со партиска администрација, велат од советничка група на ВМРО-ДПМНЕ.

-Во година кога ЈСП Скопје трпи најголеми загуби заради КОВИД пандемијата, мрзливиот Шилегов и директорот на ЈСП Скопје решија да вработат 175 луѓе повеќе од предвиденото, се со цел да се задоволат партиските и приватните цели. Тотално нерационално и неразумно, бидејќи ова јавно претпријатие кое е под Градот е во загуба и е пред банкрот, а се финансира преку субвенции од Град Скопје. Парите на сите скопјани кој уредно си ги праќаат давачките спрема Град Скопје, неработникот Шилегов наместо за проекти ги троши за партиски вработувања, потенцираат советниците и додаваат:

„ЈСП Скопје наместо приоритет да му бидат вработување на дефицитарниот кадар, а тоа е возачи на градските автобуси, Петре Шилегов преку ЈСП Скопје си ги вдомува своите партиски кадри во администрација на претпријатието. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржа оваа точка на седницата на Град Скопје, со која се предвидува да се вработат 175 административци во ЈСП Скопје, затоа што според планот за работа, оваа година ќе заминат околу 40 вработени во пензија.“

Мрзливиот Шилегов, велат од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, му останаа само уште неколку месеци и за тоа брза да ги исполни своите партиски обврски и квоти. -Ваквото неодговорно однесување од Шилегов, скопјани многу брзо ќе го казнат.

Најнови вести

Коронавирус