сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 60
home Скопје

Скопје се ближи до 10.000 активни случаи, овие општини се со најголем број заболени

Скопје се ближи до 10.000 активни случаи, овие општини се со најголем број заболени

Во Скопје од почеток на епидемијата се регистирани се 23.935 случаи на коронавирус, а во моментов активни се 9883.

Центар, Гази Баба, Карпош, Аеродром, Кисела Вода се скопски општини во кои има најголем број на активни случаи на Ковид-19.

Чаир – 623, Гази Баба – 1472, Аеродром -1424, Карпош – 1192, Центар – 1188, Кисела Вода – 1205, Ѓорче Петров – 827, Бутел – 551, Шуто Оризари – 183, Студеничани – 52, Сарај – 152, Арачиново -34, Илинден – 245, Сопиште – 63, Чучер Сандево – 104, Петровец –125, Зелениково -73, Странец – 173, Нераспределен- 197

Коронавирус