вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 0
home Скопје

Скопје повторно во топ 10 најзагадени градови во светот

Скопје повторно во топ 10 најзагадени градови во светот

Скопје се врати во топ 10-те најзагадени градови на светот.

Претпладнево, македонската метропола се најде на 9. место по загаденост во светот на глобалната апликација Ер Вижуал („Air Visual“).

Индексот, кој го сочинуваат вредностите од ПМ10, јаглерод моноксид, јаглерод и натриум диоксид и озон, за Скопје покажа вредност од 153, и се најде во друштво со традиционално најзагадените градови како Њу Делхи Лахоре, Дака и Калкута.

Пред пет дена на истата апликација Скопје се најде на шестото место по загаденост.

Коронавирус