среда, 8. декември 2021. Вести денес: 42
home Скопје

Скопје останува жариште на коронавирусот: По колку активни случаи има во секоја општина од главниот град?

Скопје останува жариште на коронавирусот: По колку активни случаи има во секоја општина од главниот град?

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 51213, бројката на оздравени пациенти е 30204, на починати е 1423, а бројот на активни случаи изнесува 19586.

Активни случаи по општини во Скопје до вчера:

• Чаир – 590
• Гази Баба – 1385
• Аеродром -1382
• Карпош – 1199
• Центар – 1157
• Кисела Вода – 1154
• Ѓорче Петров – 779
• Бутел – 513
• Шуто Оризари – 166
• Студеничани – 46
• Сарај – 136
• Арачиново -33
• Илинден – 238
• Сопиште – 63
• Чучер Сандево – 106
• Петровец –116
• Зелениково -65
• Странец – 165
• Нераспределен- 186

 

Коронавирус