петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 24
home Скопје

Скопје доби езеро и нови реки- по дождот метрополата наликува на Венеција (ФОТО)

Скопје доби езеро и нови реки- по дождот метрополата наликува на Венеција (ФОТО)

Обилните врнежи од дожд го поплавија многу улици низ Скопје, поплавен е и паркингот пред Центарот за јавно здравје-Пролет, а слична е состојбата и во Петровец каде насобраната вода наликува на езеро.

На Твитер исто така се објавени фотографии на кои се гледа како цела улица е под вода во населбата Капиштец.

Под фотографиите стои напис „Ова е реката Козара во Капиштец“, со алузија на улицата „Козара“ која е целосно поплавена.