петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 156
home Скопје

Шилегов НЕ пушта повеќе автобуси, народот се заразува и умира поради кластерот ЈСП

Шилегов НЕ пушта повеќе автобуси, народот се заразува и умира поради кластерот ЈСП

Поради зголемениот број на заразени со коронавирус, во Македонија повторно се зголеми полицискиот час, а од минатата недела затворени се и угостителските објекти, фитнес центрите, казината и обложувалниците, што дополнително му создава потешкотии на секторот за опстојување во оваа криза.

Од друга страна пак, автобусите на ЈСП претставуваат вистинска закана за ширење на заразата, бидејќи како што може да се забележи од фотографии кои што кружат по социјалните мрежи, луѓето буквално се возат натискани еден до друг, и би можеле да предизвикаат нов кластер и уште еден нов бран на опоасната зараза.

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шоилегов никако да превенира и да пушти повеќе автобуски линии, за со цел и да се намали ризикот од евентуално ширеше на коронавирусот.

Инаку, дсега во Скопје битката со коронавирусот ја загубиле 1.378 лица, а гратскиот татко не пушта повеќе автобуски лини, за колку толку да се намали гужвата во истите, а со цел да се намали ризикот од можното ширење на вирусот во автобусите на ЈСП.

Фотографијата која кружи на социјалната мрежа на Фејсбук јасно ја покажува реалната состојба од терен…

Коронавирус