среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 42
home Скопје

Само во Скопје полицијата вчера казни 231 возачи

Само во Скопје полицијата вчера казни 231 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (08.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 231 мерка, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 76 санкции, 17 прекршоци што го чинат возачите на мотоцикли, 18 за возење без возачка дозвола.

Изречени се 10 санкции за користење мобилен телефон, 13 за возење под дејство на алкохол, четири за некористење сигурносен појас, 64 санкции за непрописно паркирање.

-Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, информира МВР.