среда, 8. декември 2021. Вести денес: 0
home Скопје

Познати имињата на новите советници во Град Скопје: ВМРО-ДПМНЕ освои 18, СДСМ 12 советнички места

Познати имињата на новите советници во Град Скопје: ВМРО-ДПМНЕ освои 18, СДСМ 12 советнички места

Познат е распоредот на советници кои ќе ги претставуваат граѓаните во Советот на Град Скопје. Државната изборна комисија денеска ги соопшти конечните резултатите од првиот круг на локалните избори 2021.

Според податоците од ДИК, ВМРО-ДПМНЕ освои 18 советнички места во Советот на Град Скопје, СДСМ има 12, ДУИ 5, Ливица четири советнички места.

По две советнички места во Град Скопје имаат АА/А, Група избирачи Драгана Велковска и ЛДП/ДОМ.

Коронавирус