петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Скопје

Поплавени куќи во Црешево и Стајковци по обилните врнежи во Скопје

Поплавени куќи во Црешево и Стајковци по обилните врнежи во Скопје

Во Бригадата за противпожарна заштита на град Скопје, по невремето со интензивен дожд и грмотевици што го зафати скопскиот и други региони во државава, досега пристигнале дојави за поплавени објекти во скопските села Црешево и Стајковци.

–  Противпожарни екипи се упатени за интервенција поради поплавени неколку куќи во Црешево и Стајковци, изјави за МИА Ѕвонко Томевски, командир на Бригата за противпожарна заштита на град Скопје.

Невремето, во одредени делови од Скопје, предизвика  проблеми и во одвивањето на сообраќајот, како и времени прекини на снабдувањето со електрична енергија.

Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), поинтензивни врнежи за попладне се очекуваат  во западните делови од земјата. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со можна појава на град.

Во наредните денови продолжува периодот на променливо облачно време со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во попладневните часови. Утре се уште локално ќе има услови процесите да бидат поинтензивни, а во вторник и во среда појавата на пороен дожд и грмежи ќе биде поретка и со послаб интензитет.

МИА

Коронавирус