среда, 20. јануари 2021. Вести денес: 0
home Скопје

Полицијата казни 396 скопски возачи, еве за какви прекршоци ќе треба да платат

Полицијата казни 396 скопски возачи, еве за какви прекршоци ќе треба да платат

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (25.11.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 396 мерки, меѓу кои 46 за возење без возачка дозвола, 27 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 20 мерки за недавање првенство на пешаци.

Изречени се 14 санкции за користење на мобилен телефон и 49 мерки на прекршоци направени од пешаци.

За непрописно паркирање изречени се 87 мерки, а изречени се 54 мерки за неносење на  заштитна маска.

Коронавирус