вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 113
home Скопје

ПлусИнфо: Лисичани бркаат лисици, волковчани – волци! Прст пред око не се гледа

ПлусИнфо: Лисичани бркаат лисици, волковчани – волци! Прст пред око не се гледа

Го намаливме бројот на загадени денови, рече скопскиот градоначалник Петре Шилегов на денешната прес-конференција.

Но, неколку часови подоцна, густа и смрдлива магла се спушти над градот и почна да ги задушува скопјани.

Како што сведочат граѓаните на социјалните мрежи, најкритично е во скопските населби Волково и Лисиче, а големо загадување и намалена видливост има и во останатите делови на главниот град, пренесе ПлусИнфо.

Исто така, на веб-страницата „Мој воздух“, каде што се прикажани резултатите од сите мерни страници ширум Скопје, пишува дека денеска „воздухот е опасен за дишење“.

Qatar 2022