сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 112
home Скопје

Орце Ѓорѓиевски е новиот градоначалник на Кисела Вода, Темелковски поразен!

Орце Ѓорѓиевски е новиот градоначалник на Кисела Вода, Темелковски поразен!

Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ е новиот градоначалник на Кисела Вода.

Според официјалните податоци од ДИК, тој освоил 52,50% од гласовите или во бројка тоа се 14.691 глас.

Неговиот противкандидат и досегашен градоначалник на Кисела Вода, Филип Темелковски од СДСМ, добил 27,48% од гласовите.

Зад нив се Јулијана Штрковска-Колариќ од Левица, Ѓулистана Марковска од ЛДП\ДОМ и Росалинда Марковска од ТМРО.

Коронавирус