сабота, 29. февруари 2020. Вести денес: 47
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Скопје

На плус 40 степени: Чешмите и фонтаните за пиење вода на најфреквентните места во Скопје не работат

На плус 40 степени: Чешмите и фонтаните за пиење вода на најфреквентните места во Скопје не работат

Граѓаните мака мачат со пеколното време. Оние кое не заминаа на одмор не можат да се разладат ниту во центарот на градот. На плус 40 степени, на најфреквентните места, дел од чешмите за пиење вода не работат.

Сува е чешмичката во паркот на Франкофонијата. Кај МЕПСО, пак, граѓаните фонтаната ја претвориле во контејнер. Има и такви каде што водата не е за пиење, пренесува Скопјеинфо.

Сепак дел од препораките на докторите се токму граѓаните да носат со себе шише обична вода, бидејќи тоа најмногу помага. Толото време ги вжешти и телефонските линии на Брза помош- за 30 проценти се зголемиле интервенциите.

Oд Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека темпертури од портокалова фаза ќе се задржат и во наредната недела, поради тоа да се избегнува дирекна изложеност на сонце, после 10 часот.