петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Скопје

МВР: Во Скопје санкционирани 148 возачи – од нив 45 биле казни за возачи на мотоцикли

МВР: Во Скопје санкционирани 148 возачи – од нив 45 биле казни за возачи на мотоцикли

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (09.05.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 148 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 25, 12 за возење без возачка дозвола, 45 прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли.

Изречени се 10 санкции за користење мобилен телефон, осум за нерегистрирани возила, четири за минување на затворен сигнал (црвено светло).

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Коронавирус