вторник, 15. јуни 2021. Вести денес: 15
home Скопје

МВР: Во Скопје санкционирани 118 возачи – од нив 30 за брзо возење

МВР: Во Скопје санкционирани 118 возачи – од нив 30 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (04.05) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.
На територијата на град Скопје изречени се вкупно 118 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 30 санкции, 13 за возење без возачка дозвола, 11 санкции за прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли.

Изречени се пет санкции за користење мобилен телефон и 39 за непрописно паркирани возила.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

ЕУРО 2020

Македонија