недела, 16. мај 2021. Вести денес: 0
home Скопје

МВР: Во Скопје казнети 142 возачи – 103 од нив за брзо возење

МВР: Во Скопје казнети 142 возачи – 103 од нив за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (03.05) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 142 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 103 санкции, шест за возење без возачка дозвола.

Изречени се 21 санкција за прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, пет за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Коронавирус