петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 68
home Скопје

МВР: 140 казни за сообраќајни прекршоци во Скопје, 78 за брзо возење

МВР: 140 казни за сообраќајни прекршоци во Скопје, 78 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (10.04) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

-На територијата на град Скопје изречени се вкупно 140 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 78, 11 санкции за возење без возачка дозвола, три за технички неисправни и нерегистрирани возила и една за недавање првенство на минување на пешаци.

Изречени се 14 санкции за користење мобилен телефон и 17 санкции за непрописно паркирани возила.
Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, информира МВР.

Коронавирус