среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 40
home Скопје

МВР: 133 казнети возачи во Скопје

МВР: 133 казнети возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.09.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 133 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 21 санкција, седум за возење без возачка дозвола, 10 прекршоци што ги чинат пешаците.

Изречени се седум мерки за возење под дејство на алкохол, осум прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, 48 за непрописно паркирање.

-Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, информира МВР.